Pedig nem is ilyet akartam :) Két hónapja birtoklom a masinát, egy hónapja érkeztek meg a megrendelt kiegészítők, így most már nem csak az első benyomásokról, hanem a tapasztalatokról is be tudok számolni, bár a tartósságáról értelemszerűen nem tudok nyilatkozni. Nem reklámnak szánom, de a neten alig találtam vásárlói véleményt (kivéve az amazon.de-t és a Stiftung Wahrentest oldalát), így utólag is köszönet illeti az nlcafés fórumozókat, akiket egy kölcsönkért nickkel faggattam a kiszemelt gépről. Szándékom szerint ez a bejegyzés olyan kérdésekre is választ ad, amelyeket más leírásokból nem lehet megtudni. Remélem, a Bosch sem veszi rossz néven - főleg, hogy a véleményem egyértelműen pozitív: a gép nagyon hamar a konyhai mindennapok részévé vált. Vigyázat, nagyon hosszú!
A vásárláshoz vezető út
A kenyérsütőgépem üstje két év után nem nagyon, de éppen eléggé ereszteni kezdett ahhoz, hogy sasszemem minden harmadik dagasztásnál felfedezze a tésztán a tengelytömítés mentén kiszivárgó egyetlen csepp gépolajat. Mivel emberemlékezet óta nem sütöttem benne kenyeret, és csak dagasztásra használtam, utánpótlás gyanánt a dagasztógép mellett döntöttem. Mivel ez nem kis kiadás, megpróbáltam körüljárni a témát. Igaziból már három éve felmértem a hazai háztartási dagasztógép piacot, de akkor úgy esett, hogy az ölembe hullott a kenyérsütő, ami hosszabb időre megoldotta a problémát.
Szóval a kínálat. Ezzel a kijelentéssel bizonyára David Lebovitz lelkébe tiprok, de nekem nem tetszik a KitchenAid dizájnja (na, nem mintha itthon lehetne kapni), jobban bejön a robusztus, szögletes, erőt sugárzó Kenwood Chef (Major). Végig is böngésztem a katalógust, de amit kinéztem, az nálunk nem kapható - a kiegészítőkről nem is beszélve. Talán jobb is, amennyibe itthon kerülne... Majdnem ugyanez az árkategória a Krups Prep Expert KA 8017. 10 év motorgarancia, szuperhalk működés, dagaszt, aprít, őröl, szeletel, kever (.pdf). Zéró vásárlói vélemény (a régi modellről - Powermix Premium - sem találtam semmit). Új termék a piacon, de még ahhoz mérten is sokba kerül.
Moulinex, Philips, AEG - ezek nem tűntek elég masszívnak a dagasztáshoz, illetve a tálas mixerekről az ismerősöktől több panaszt hallottam, mint nem (ti., hogy a mostaniak a régiekkel ellentétben nem bírják az igénybevételt, és a kapacitásuk is kisebb a kelleténél). Emberi árban volt még egy jó konstrukciónak ígérkező gép (Braun K3000 Multisystem), de ez nálunk vagy egy kifutott modell, vagy soha nem is lehetett kapni. Még egy Clatronicot találtam, ami a maga 1000 wattjával csak dagaszt és kever, és nem bővíthető - de ekkorra már a zöldségszeletelő utáni vágy is a felszínre tört bennem.
Így jött képbe a Bosch 46xx - illetve igazság szerint innen indult az egész, mert hamar kiderült, hogy ez nálunk a legelterjedtebb (egyben az említett Stiftung Wahrentest győztese) -, de mi tagadás, hosszú távon keveselltem a keverőtál űrtartalmát és az 550 wattot. A szimpatikusabb 7-es és 8-as széria képviselőihez kötelező turmix jár, az áruk hat számjegyű, és a kiegészítők darabja is minimum 10e Ft, azok nélkül meg csak keverni és dagasztani tudnak.
Általában elmondható, hogy külföldön (főleg a németeknél) mindegyik konyhagép nagyságrendekkel olcsóbb, de az nem derült ki számomra egyértelműen, hogy külföldi vásárlás esetén hogyan intézendők az esetleges garanciális problémák. A MUM 4625-öt végül azért vettem meg itthon, mert találtam néhány elfekvő példányt annyi pénzért, amennyibe akkortájt az amazonon és az e-bayen használtan került. A BSH Kft. 2 év garanciát és 8 év alkatrész-utánpótlást vállal erre a terméksorozatára, és nem utolsósorban a kiegészítőket is emberi árban adja hozzá. Vásárlás előtt érdemes minden nagyobb üzletben körülnézni, mert a boltok árképzése között egy tetszőleges modell esetében akár tízezer forintnyi különbség is lehet!
MUM típusok
Áttekintés a Bosch oldalán és egy régebbi katalógus (.pdf). Általában elmondható, hogy érdemes minél nagyobb felszereltségű csomagban beszerezni (természetesen a szükségletek fényében), mert ha a kiegészítőket külön vásároljuk meg, összességében többe fog kerülni. Ha ráér a beszerzés, érdemes kivárni olyan akciókat is, amikor valamelyik egységet (pl. fagyigép) alapárban adják hozzá.
-
4405: 500 wattos motor, csak dagasztó-keverőgép.
-
4625: 550 wattos dagasztó-keverőgép zöldségszeletelő feltéttel.
-
4655: =4625 plusz egy 1 literes turmixfeltét és egy húsdaráló. Ezek nekem nem kellettek, mert van egy 1,75 literes, önálló turmixgépem és egy kézi húsdarálóm (kekszkinyomóval, diódaráló betéttel). Ezekről a kiegészítőkről bővebben vörösvárt érdemes kérdezni. Talán ennek a változatnak van a legjobb ár-érték aránya.
-
4700: 600 wattos motor, de a boltokban nem nagyon létezik, valószínűleg csak a Bosch Márkaszervizben kapható. Csak dagaszt és kever.
-
7200, 7400 és 8200: az új generációk. Erősebb motor (700-1400 watt), nagyobb tál és feldolgozókapacitás, hat számjegyű ár. A legolcsóbb kiegészítő is tízezer forintba kerül, az alapgép csak dagaszt, kever és mixerel. Akinek a fórumozók között ilyen van, dicshimnuszt zengett róla.
-
A kompakt robotgépekről (MCM) nem írok, mert nálam a turmix miatt nem jöttek szóba, meg úgy voltam vele, hogy átlátszó műanyagból vannak, a lapátok műanyagok és alulról kevernek, így ránézésre talán inkább aprítónak valók.
Dagasztás
A megkérdezett fórumozók rendszeresen dagasztatnak vele, a gépük átlagos életkora 2,5 év. Elsősorban én is ezért vettem, mire elég tehát 550 watt és a 3,9 literes (persze csurig töltve, a gyakorlatban csak 3 l) keverőtál?
Aki már látott kelt tésztát, tudja, hogy ez a kalácstészta nagyon kemény, ebben a formában a kenyérsütőgépem sem bírt vele, ezért én 75 dkg liszthez teszek 3 dl tejet (sokkal többet is elbírna). Nos, ez a kis MUM most már nem is egyszer szó nélkül megküzdött ezzel a mennyiséggel és keménységgel, és nem is nyöszörgött közben. A használati utasítás a különböző nyelveken következetlen a maximális dagasztási kapacitást illetően - nem meglepő módon különösen az olasz rész kezeli nagyvonalúan a mennyiségeket :) -, szóval, a megbízható nyelveken a maximum feldolgozható mennyiség kelt tésztánál elvileg 75 dkg liszt és a hozzávalók, de egyik fórumozó saját bevallása szerint rendszeresen 1 kg lisztből dagasztat vele lágyabb fajta kalácstésztát, amit a tapasztalataim fényében simán el tudok hinni, de nálunk annyi végképp nem fogyna el.
Hetente egyszer-kétszer dagasztatok vele 50-60 dkg lisztből zsemlének, kenyérnek, kalácsnak valót, és szükség esetén simán eldolgozgat magában 20-25 percig, egyáltalán nem melegszik. Halkabb, mint a kenyérsütőm, tudunk mellette normál hangon beszélgetni - azért is ennyire csendes ilyenkor, mert legfeljebb kettes fokozaton szabad dagasztatni vele. A dagasztókar (a fényképen a középső) körben mozog, közben pedig forog a tengelye körül, és az edény falának csapdossa a tésztát, így mindenhová elér, és szépen összeszedi az anyagot, a végére teljesen tisztára nyalja a keverőtálat. Nem stopperoltam le, de mintha hamarabb hólyagosra dagasztaná a tésztát, mint a kenyérsütőgépem. Az alapgép a keményebb tésztáknál sem vándorol el a helyéről, mert tapadókorongok tartják, de a tálnak van egy holtjátéka. Mivel nem szeretném, hogy esetleg felkarcolja a pultot, biztos, ami biztos, egy kartont tettem a tál mozgó széle alá.
Egyetlen negatívumot említenék, ami a funkcionalitásában nem befolyásolja: a dagasztókar első dagasztáskor (de lehet, hogy később is, ezt nem tudom felmérni) felkarcolta a tál közepét (a tál alja ott dudorszerűen meg van vastagítva, e körül kering a dagasztókar). A dagasztókar fémből van, a felső végén a tésztaterelőnek nevezett műanyag bigyó (ami megakadályozza a tészta feljutását a motorba) az első nap magától leesett, de egy kattintással visszahelyezhető. Szintén csak dagasztáskor (nagyobb erőkifejtés) vettem észre, hogy a tésztaterelő belsejébe egy csepp olaj kerül a forgatórészből. Megkérdeztem a márkaszervizt (igen készségesek!), ahol azt tanácsolták, hogy ha ez nem múlik el, nézessem meg a helyi kirendeltségen a mechanikát, hátha rosszul van beállítva, ha a kar leér a tál aljáig, és a többi ebből következik - szerintem a tál mozgása miatt van mindez, de meglátjuk, majd beszámolok.
Habverés
A habverőszár a fényképen a jobb oldalon látható sűrű drótfonat. Szintén körben mozog, miközben a tengelye körül is forog. A habverést és a tojás-cukor habosítást egészen álomszerűen végzi: az anyag visszafolyik a tál oldaláról, nem kell kézzel tologatni, a habverőszár mindent alaposan átkever és felhabosít.
A használati utasítás szerint tejszínből 1-6 dl, tojásfehérjéből 1-8 db, piskóta max. 4 tojásból fér bele. A hagyományos módon készült piskóta hat tojásból is elfér benne, de a használati utasítás a piskótatésztát alapból nem így javasolja kikeverni, hanem egész tojásokkal. Higgyétek el, hogy működik (persze, nem csak ezzel a géppel), jilk paszta nélkül is; kb. 10-15 percig kell habosítani a cukros tojást. Fehérjéből szerintem tényleg nem fér bele nyolcnál több, mert ennyit a habverés kezdetén felken majdnem a tál pereméig, a végén pedig akkora lesz a hab, hogy a habverőszár tetejéig ér.
A tisztántartása rendkívül egyszerű, gondolok itt a részletmegoldásokra is: a keverőtál peremén lyukak vannak, amin át a fejre állított tálból kifolyik a visszahajló peremben esetlegesen megrekedő víz. A víz amúgy is lepereg a falán, tényleg csak pár mozdulat a mosogatás, és igen hamar meg is szárad. Egyébként minden alkatrésze mosogatógépben is mosható. Van a tálhoz egy törékenynek tűnő kék fedél, de ezt talán csak a tejszín felverésénél teszem rá, mert működés közben zörög; leginkább a használaton kívüli keverőtálat takarom le vele, hogy ne menjen bele a por.
Kevert tészta
A muffin-, cookie- stb. tésztához való keverőszár a fényképen a reszelőkorongok előtt a bal oldalon látható (a fém kar végén lévő műanyagba ágyazott pár szál drót). Ezt szerintem nem fogom sűrűn használni, mert nem hatékony. Csak négyes fokozaton működik többé-kevésbé megfelelően, de így sem ér le a tál aljáig, és néha le kell állítani, hogy az edény aljáról és oldaláról manuálisan, egy kanállal felszedjük és levakarjuk a tésztába bele nem keveredett alkotóelemeket. Szerencsére kiváltható a habverőszárral: a vajat, a cukrot és az egész tojást azzal kell kikeverni, aztán a kicsi kacsónkkal és egy kanállal belevegyíteni a lisztes szekciót (ezt piskótánál a habverőszár is elbírja).
Alternatíva még, hogy a használati utasítás szerint egyszerre beleöntünk minden kevert tészta hozzávalót, és úgy mixeltetjük pár percig, de én szeretem, ha a cukor feloldódik a vajban és tojásban, valahogy az az érzésem, hogy úgy szellősebb lesz a végeredmény. Esetleg lehet még cserélgetni a keverőszárakat, de én ehhez lusta vagyok. Kevert tésztát max. 1 kg lisztből vagy 8 tojásból lehet benne készíteni.
Omlós tészta (linzer) készítéséhez is a keverőszárat (vagy a dagasztószárat) írja, de puha (szobahőmérsékletű) vajat javasol... A maximum itt fél kiló liszt, de ezt a funkcióját nem próbáltam, mert a keverőszár egyrészt nem ér le az aljáig, másrészt a linzert hűtőhideg vajból szokás készíteni, leginkább késes robotgépben vagy kézzel. Esetleg a dagasztószárral érdemes kísérletezni, hogy az mennyire képes a liszt és a zsiradék elmorzsolgatására.
Zöldségszeletelő
Nem akarok túlzásokba esni, de nem tudom, eddig hogyan élhettem e nélkül :) Első pillantásra gagyi kopogós műanyagnak látszik, de alaposabb tapogatásra elég erősnek tűnik (az enyém kimeneti része nem állítható, mint a képen, hanem fix). Mint a gép összes tartozékát, ezt is két mozdulat összeállítani, a munka végeztével pedig csak el kell öblíteni. A répa színe egy kis étolajjal lejön róla. Az adagolókürtő (felül) akkora, hogy fektetve belefér egy közepes, állítva egy nagy krumpli (a hasábburgonya-szeletelő korong külön tartozék, de valóban nem irrealisztikus, hogy hasábburgonyát gyártsunk vele). Nincs meg az a strukturális hibája, hogy a korongok felett túl nagy a hely, és például egy feldolgozatlan alma- vagy répadarab mindig ott marad a munka végén.
Azt sehol nem írták, melyik 3 szeletelőkorong az alapkészlet része. Nos, van egy egyoldalas, közepes lyukméretű reszelő (középen) az olajos magvakhoz (dió, mogyoró, mandula) és kemény sajtokhoz (parmezán, majdnem fagyott trappista), ezeket szépen viszi. Állítólag a nyers krumplit is ezen kellene átküldeni, de annak csak a levét préseli ki, a kétoldalas reszelőkorong kislyukú oldalán viszont pillanatok alatt át lehet tolni a tócsninak valót, bár így a kelleténél vékonyabb szálakat kapunk. Ez a korong a répából és az almából szintén pépet csinál, ezekhez is a kislyukú reszelőkorong kell. Azt hiszem, csokit is ezzel lehetne reszelni, ami teljesen realisztikus elképzelés. Zsemlemorzsát én nem készítek házilag (1. nem eszünk fehér kenyeret; 2. ahol otthon sütnek, ott nincs száraz kenyér :), de azt is ezzel kellene.
Van egy kétoldalas (vékony, illetve vastag) zöldség- és gyümölcsszeletelő (balra), amellyel pillanatok alatt kész a hajszálvékony uborkasalátának való, vagy a konyhakész, fagyasztható répakarika. A könnyű kezelhetőség és tisztíthatóság miatt már egyetlen uborkához is érdemes elővenni, egyszerűen imádom! (Hangsúlyoznám, hogy a háztartásom erősen alulgépesített, ezért a lelkendezésből a józanabbak nyugodtan vonjanak gyököt.)
Van még egy szintén kétoldalas (kis-, illetve nagylyukú) reszelő (jobbra). A kislyukúval lehet például az említett nyers krumplit, almát, répát és nyers vagy főtt céklát vágni a zöldsalátába (az eredmény hasonló a julienne-hez, csak nem szögletes, hanem félhengeres, és vékonyabb a gyufaszálnál), a nagylyukú a puha sajtok, a tök, a káposzta és hasonlók reszelésére alkalmas. Trappistát csak a nagylyukú felén szabad vágni (a lyukmérete valamivel nagyobb a négyoldalas kézi reszelőkénél), tehát a hagyományos, melegszendvicsre reszelendő sajtot friss sajtból nem tudja, de a sajtlepénykékhez így gyalultam le egy vághatatlanul kenődős példányt, és a célnak teljesen megfelelt. (Ez mondjuk olyan akció volt, ami után kínszenvedés volt elmosni a reszelőkorongot, de kézzel amúgy sem tudtam volna lereszelni.)
Külön téma a hagyma. Nem erre vettem, de ha már megvan, kipróbáltam, mire megyek vele. Csak a nagylyukú reszelőn, 4-es fokozaton vágható, a többihez túl puha, és így is inkább lesz darabos, mint apró, de pörkölthöz, vagy amiben szétfő, teljesen elfogadható. Bár a korong és a kütyü könnyen elmosható, és a műanyag nem marad szagos, egyetlen fej hagymát azért nem érdemes átküldeni rajta, mert ami utána jön (a kiürítési fázis), ahhoz búvárszemüveg kell.
A használati utasítás tök korrekt, pontosan szájba rágja, mit hányas fokozaton javasolt aprítani, ez mind könnyen megjegyezhető, de a gép oldalán a piktogramok is segítenek (a különféle feltétekhez ráadásul más-más hajtókarállás tartozik). Az egyetlen aggasztó momentum számomra a reszelőtárcsát forgató szárny, amely rugalmas műanyagból van, de mivel a gép simán viszi a répát és a nyers krumplit, nem aggódom, csak nem szabad erőltetni tunkoláskor.
Fagylaltkészítő feltét
Fél liter tejneműből főzött fagyialappal dolgozik a legszebben, ezt két fő ebéd utáni desszertként majdnem teljesen fel is falja, tehát alkalmi fagyifogyasztóknak ideális (nagyfogyasztók vegyenek kettő tartályt, vagy egy különálló, nagyobb térfogatú fagyigépet). Kapacitásteszt itt. Tartozik hozzá egy törékenynek tűnő műanyag fedél, amit csak legelső használatkor tettem fel rá, mert eléggé zörgött, de aztán másodszor anélkül is ugyanannyi idő alatt készült el a fagyi (nagy hőségben jobb, ha adunk neki 25-30 percet, pl. ebéd elején elindítjuk, a végén kész a desszert).
A gépet először el kell indítani, aztán a forgó műanyaglapát mellé önteni a fagyialapot, nehogy odakössön az egész. Ez az egyetlen kiegészítő, amelynek a belső pereme alatt mosogatáskor megreked a víz, és papírtörlővel kell leitatgatni, különben odafagy. Van hozzá egy nagyon jó formájú műanyag kanál, amivel az utolsó morzsáig könnyen le lehet kaparni a kész fagyit a tartály belső faláról, és értelemszerűen csak ezzel (vagy más műanyaggal) szabad belenyúlni.
Ami fontos: a duplafalú akku magassága 13 cm, ennek így, állítva be kell férnie a fagyasztótérbe. (A szélessége egyébként 18 cm.) Ha nincs ennyi hely, nincs mese, fagyasztót kell cserélni :) Fagyikészítés előtt legalább 18 órán át kell a fagyasztóban tárolni - azt még ki kell tapasztalnom, mennyi a minimális idő, ami alatt megfagy a hűtőfolyadék. Van még hozzá egy műanyag tartó, ami csak arra szolgál, hogy a gép alá állítva a megfelelő magasságba emelje az akkut - az akku nekem ebbe eléggé beleszorul, de kis erőlködéssel lehet nyomni belőle.
Citrusprés
A látszat csal: az egyszerű, hovatovább primitív szerkezet szenzációs - főleg a kézi facsaráson szocializálódott egyének lelhetik benne örömüket. A neten talált képek alapján nem igazán tudtam belőni, mekkora a facsarókúpja (csak egyféle méretű van hozzá), és amikor először megláttam, megijedtem, hogy túl nagy, de nem: a lime-ot is simán rá lehet fogatni. A legkönnyebb feladat a citrom és a vérnarancs, a legnehezebb szerintem a vastag hártyájú narancs és a grapefruit, de hamar rá lehet érezni.
Egy mozdulat összerakni, aláfér a másfél literes kancsó, és a gép a fehér héjig kinyeri a levet. A szűrőn átmennek a finom rostok, ami szerintem nagyszerű, sőt én a munka végeztével két ujjamat a forgó facsaróba állítva mintegy átpasszírozom a szűrőben fennakadt gyümölcshúst, hogy minél sűrűbb legyen a végeredmény - így tényleg megáll benne a kanál. Ami rost és hártya a szűrő réseiben marad, vízsugárral könnyen eltávolítható - ugyanolyan könnyű tisztítani, mint a többi alkatrészt.
Egyszer követtem el azt a hibát, hogy rögtön a magasabb fokozaton indítottam, na, akkor szanaszét fröcsögött. Szóval ezt csak akkor érdemes meglépni, amikor már kifolyattuk a lé nagy részét, de igaziból végig alacsonyabb fordulatszámon is ki lehet nyerni a gyümölcslevet az utolsó cseppig. Úgy egy kiló narancs után célszerű kiüríteni a szűrőn fennmaradt magokat és hártyákat, mielőtt folytatnánk.
Egyéb tartozékok
A tartozéklista. Ezeket a különféle motorkimenetekre lehet egyetlen csavarintással feltenni. A multi-mixer leánykori nevén az aprító, ez hozzá a legdrágább. A hasábburgonya-szeletelő korongon erősen gondolkodtunk, de aztán elvetettük, mert évi két sültkrumplizáshoz a kezünk is elég. A julienne-szeletelőkorong majdhogynem felesleges, mert az alap kétoldalas reszelőkorong egyik fele szép, vékony kis csíkokat aprít. A durva reszelőkorong a leírás szerint nyers krumplihoz való, ezzel valószínűleg az alapszettnél jobb tócsnieredményt lehet elérni, és talán az almát is viszi. A turmixfeltét csak 1 literes, ekkora mennyiséghez szerintem jobb a botmixer (turmixitalokhoz is).
Egy második keverőtálon gondolkodtam, de aztán a próbaidőszak alatt rájöttem, hogy ha egymás után több dolgot is készítek, akkor először megy a kelt tészta, mert az után ragyogó tiszta marad a tál, de ha két sütit kell készíteni, vagy előbb a fehérjét felverni, akkor is nagyon könnyű elöblíteni, és gyorsan megszárad, törölgetni sem kell. A daráló előtétet szerintem a zöldségszeletelő alapszettjének közepes lyukú reszelőkorongja helyettesíti (nekem meg amúgy is van diódaráló betétem a kézi húsdarálómba). Létezik még hozzá gyümölcspasszírozó (kerteseknek), gabonaőrlő (biomániákusoknak), darálós sütemény készítő (ez szintén van a húsdarálómhoz).
Az áraknak például az e-bolton lehet utánanézni, ezek (és az alapgép ára) a forint erősségének függvényében is változik. A Bosch Márkaszerviztől is beszerezhető minden, kérésre küldenek aktuális árlistát. Ők valamivel olcsóbban adják, de vidékre utánvéttel küldik, és a postai díjszabás a súlytól és értéktől függ. Nekem - mint kiderült - voltak e-tallérjaim :), ezért a tartozékokat végül az e-boltból rendeltem meg.
Megjegyzések
-
Akinek nincs elég pultfelülete, hogy a gépet tálastul mindig elöl tartsa, ne vegyen ilyet, mert akkor lehet hatékonyan kihasználni, ha csak el kell indítani, vagy rá kell illeszteni a kívánt egységet.
-
A bekapcsológomb és a tál/meghajtókar egymáshoz viszonyított helyzete miatt szerintem balkezeseknek macerásabb lehet a gép kezelése.
-
A vaskos német nyelvű receptkönyvből eddig csak egy kenyeret próbáltam ki, amely természetesen németes típusú, de jó lett.
-
Szerintem, ha valaki otthoni (kenyér)sütögető, vagy rendszeresen nagy mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt dolgoz fel, ez a masina legfeljebb négy főt lát el, ennél nagyobb családra érdemes nagyobb kapacitású gépet vásárolni.
Rejtélyek
-
Hogyan lehet dagasztás után úgy felnyitni a hajtókart, hogy a dagasztószár és a keverőtál a helyén maradjon, és a dagasztókarra tapadó tészta ne húzza maga után az egész tálat, vagy éppen ne húzza ki a gépből a dagasztókart?
-
Miért van egy mély hangja meg egy magasabb? A gyanúm, hogy az egyik a meghajtómotor, a másik a habverőszárat/dagasztókart forgató motor hangja - de az is lehet, hogy inkognitóban denevér vagyok.
-
A parkolóállás kapcsolója miért nem az 1-es után található? A 0 után következik, pedig a dagasztás/habverés végén először ide kell forgatni, aztán lehet kikapcsolni. Ha csak simán leállítjuk, a dagasztószár/habverőszár néha olyan helyzetben marad, hogy nem lehet felnyitni a hajtókart, mert a dagasztószár beleütközik a keverőtál falába.
-
A citruspréshez miért tartozik egy levehető perem? Felesleges mosogatnivaló, elraktam a dobozba, nem használom.
Összegzés
Ha nem lett volna egyértelmű, nagyon elégedett vagyok a géppel, öröm vele a konyhai előkészítés és sütés-főzés. Ha még sok évig így szuperál, önként és dalolva keltem majd a Bosch MUM jó hírét.
Diszkusszió